ask expert

Огляд діяльності відкритих ІСІ в Україні за вересень

07.01.2009

УКРАЇНСЬКА АСОЦІАЦІЯ ІНВЕСТИЦІЙНОГО БІЗНЕСУ


 Вересень 2008 року став місяцем подальшого поглиблення фінансової кризи на світових ринках. Серед основних подій – гучне банкрутство Lehman Brothers та продаж Merrill Lynch – інвестиційних банків США з першої п’ятірки, в якій з початку кризи залишилися лише Morgan Stanley та Goldman Sachs. У скрутному становищі опинилася страхова компанія AIG, яка отримала фінансову підтримку від ФРС і фактично перейшла у державну власність разом з іпотечними гігантами Fannie Mae та Freddie Mac. Погіршувалися і макроекономічні показники провідних світових економік. Зокрема, рівень безробіття у США сягнув 4,4%, що є історичним максимумом за 5 років. Все більше побоювань виникло щодо можливої рецесії в економіках країн єврозони, що призвело до падіння курсу європейської валюти.
    На тлі зазначених негативних процесів, вихід з кризи став пріоритетним завданням для світових країн-лідерів. Зокрема, уряд США розробив план підтримки фінансового ринку шляхом викупу в нього проблемних активів на суму $700 млрд. Його оприлюднення викликало істотну позитивну реакцію ринку, яка, проте, була нівельована подальшими спорами щодо наслідків такого фінансового втручання для економіки США і відкладенням прийняття плану.
    Через обмеження попиту, у вересні продовжувалося падіння цін на нафту, сталь та інші сировинні матеріали. Цьому також сприяла значна спекулятивна складова на сировинних ринках, яка призвела до їхнього істотного «перегріву». Падіння цін на нафту та ескалація конфлікту між Росією та Заходом призвели до того, що російський фондовий ринок переживав свої найгірші часи. Іноземні інвестори переглядали свої довгострокові стратегії, скорочуючи свою присутність на цьому ринку. Це, у свою чергу, впливало на інвестиційну привабливість усіх ринків регіону, зокрема України.
    На тлі зазначених негативних процесів та нестабільної внутрішньої політичної ситуації в Україні, національний фондовий ринок продовжував встановлювати антирекорди, рухаючись вздовж низхідного тренду, що триває з початку року. За вересень індекс ПФТС опустився на 28,91% до 369,47 пункта.
    У жовтні, ймовірно, не слід очікувати швидкого покращення ситуації на вітчизняному фондовому ринку, оскільки передумови завершення світової кризи все ще не очевидні. Технічний аналіз щомісячного приросту індексу вказує на його подальше зменшення із середнім очікуваним значенням приросту -25%.
    Відкриті ІСІ у вересні продовжували зазнавати втрат. За місяць загальна вартість чистих активів фондів зменшилася на 15,14% (або на 51 904,15 тис. грн.) до 290 898,3 тис. грн. Чистий відтік з відкритих фондів склав 21 320,8 тис. грн. Як і у попередньому місяці, зменшувалися усі відкриті ІСІ, за винятком «ОТП Класичний», який зріс на 8,2 тис. грн. (+0,29%). Це зростання відбувалося за рахунок збільшення вартості сертифікатів (+0,45%) на тлі зменшення кількості розміщених сертифікатів (-5 шт., -0,16%). Найбільше, в абсолютному вимірі, зменшився «Парекс Український Збалансований фонд» (-23,4 млн. грн., -21,6%), а відносному – «Бонум Оптімум» (-29,2%, -0,76 млн. грн.). Обидва фонди скорочувалися як через зменшення кількості розміщених сертифікатів, так і через зменшення вартості одного сертифіката.
    Провідні позиції на українському ринку відкритих ІСІ за вартістю чистих активів в управлінні продовжують займати фонди КУА «Парекс Ассет Менеджмент Україна», незважаючи на істотне скорочення ВЧА. Так, «Парекс Український Збалансований фонд» займає 29,25% ринку (1 місце), а «Парекс фонд Українських Облігацій» – 3,88% (7 місце). Дещо збільшилася частка інших 2-х ІСІ з трійки лідерів: «Класичний» (18,31%, 2 місце), «Альтус збалансований» (11,27%, 3 місце).
    Найближчим часом ринок відкритих інвестиційних фондів поповниться новими активними учасниками, що значно змінить картину розподілу і призведе до посилення конкурентної боротьби за кошти інвесторів.
    У вересні, на тлі падіння вітчизняного фондового ринку, продовжували погіршуватися показники доходності відкритих ІСІ. Четвертий місяць поспіль фонди демонструють істотні збитки. Середній показник зміни вартості ІС за вересень склав -6,45%, у той час як індекс ПФТС впав за місяць на 28,91%. Співвідношення середньої зміни вартості сертифікатів відкритих ІСІ та основного індикатора вітчизняного фондового ринку (22,31%) дозволяє зробити висновок, що керуючі фондів спромоглися досягти кращих результатів ніж середньоринкові, адже середня частка акцій у портфелях відкритих фондів складає близько 40%.
    У вересні три фонди продемонстрували позитивну доходність. Це «ПІО ГЛОБАЛ - Фонд грошового ринку НАДІЙНИЙ» (+5,35%), «СЕБ Фонд грошовий ринок» (+2,64%) та «ОТП Класичний» (+0,45%). Найгірший результат за місяць продемонстрував фонд «Бонум оптимум» (-15,62%).
    Поряд з фондами, що показали позитивні досягнення, у вересні прибутки мали вкладники депозитів. Найбільш доходним був доларовий (+9,38%), оскільки динаміка вартості цієї валюти у вересні призвела до зростання долара майже на 8%. Депозити у золоті цього місяця також принесли суттєву доходність (+5,22%) завдяки відновленню росту ціни банківського металу через зміну кон’юнктури на світовому ринку.
    За останній рік, з 30 вересня 2007 р. до 29 вересня 2008 р., «золотий» вклад також був серед лідерів за доходністю (+20,36%).
    Зміна вартості вкладень у відкриті ІСІ на цьому проміжку часу залишається зі знаком «мінус», хоч у вересні вона дещо покращилася. Сертифікати фондів подешевшали у середньому на 13,57%. Відносним лідером знову став «СЕБ Фонд грошовий ринок» (-2,26%). Другу позицію посів «Володимир Великий» (-4,02%), третю – «СЕБ Фонд збалансований» (-10,82%).
    Водночас інвестиції у «Парекс Український збалансований фонд» знецінились за рік на 22,62%.

    

Все обзоры...